A Phoenix99 implant az eddig legfejlettebb látóideg stimuláns technológiával rendelkezik, de szemüveggel együtt működik csak.
2016. február 01. 11:15
p
0
0
17
Mentés
Ausztrál tudósok és mérnökök elkezdték az új bionikus szem emberkísérleteit a Phoenix99 új, implantálható változatával. Az University of New South Whales kutatói olyan műszemet fejlesztettek ki, ami a látóidegre csatlakozik és ezt stimulálja, így a legtöbb esetben a látáskárosultaknak vissza lehet vele adni a látásukat is ezzel a módszerrel a látás elvesztésének korai szakaszában.
1997 óta folytak kísérletek már bionikus szemmel, a mostani bionikus szemhez tartozó chip-et 6 hónap munkájával fejlesztették ki és külön operációs rendszert is kellett írni hozzá. A következő 2 évben 12 ember viseli és tesztelik és finomítják a visszajelzéseik alapján a rendszert. 2020-ban szeretnék kereskedelmi forgalomba hozni a Phoenix99-et, ha sikeresek lesznek a kísérletek. Ha minden működik kb. 2.000.000 ember látását tudják ezzel a bionikus megoldással visszaadni. Maga a műtét 2–3 órás beavatkozást igényel csupán és kicsi a kockázata. Egy kis egységet is a fülük mögé operálnak, ez stimulálja az idegeket és a tápforrása is a bionikus szemnek.
A technológia maga még nem tökéletes, de a videóból is látszik, hogy a páciens érzékeli az irányokat, tárgyak közelségét, merről és honnan mozognak körülötte, hol helyezkednek el a tárgyak. A Phoneix99 működéséhez egy szemüveget is viselni kell, ez finomítja a látást az implant működése közben. Maga a projekt eddig 1 millió dolláros támogatást kapot, de a kereskedelmi forgalomba hozáshoz még 7 millió szükséges. Ezen a címen lehet adakozni a Phoenix99 projekthez.
Karrierje csúcspontjaként 2016-ban a riói olimpián 100 méter háton, valamint 200 és 400 méter vegyesen lett aranyérmes, 200 méter háton pedig ezüstöt szerzett a most visszavonult Hosszú Katinka.
A finn Oura 200 millió dolláros tőkebevonást hajtott végre, ami 5,2 milliárd dollárra emelte a cég értékét. Az okosgyűrűket gyártó vállalat sikere jelzi, hogy az egészségügyi technológiai szektor továbbra is vonzó befektetési célpont. Az Oura értékesítése tavaly több mint duplájára nőtt, ami mutatja a viselhető technológiák iránti növekvő keresletet
A Huawei célja, hogy az autóipari beszállítók között a német Bosch kínai megfelelője legyen – derült ki Hszü Cse-csün elnök nyilatkozatából. A vállalat nem tervez saját gépkocsikat gyártani, hanem ehelyett a hardver és a szoftver fejlesztésére koncentrál. A kínai techóriás már most számos autógyártóval működik együtt, és tavaly 655 millió dolláros bevételt ért el az autóipari üzletágában.
Európa komoly lemaradással küzd a félvezetők gyártása terén, pedig a mesterséges intelligencia 2030-ra akár 600 milliárd dollárral járulhat hozzá a kontinens gazdaságához. Az USA és Kína technológiai dominanciája arra ösztönzi az európai ágazatot, hogy többet fektessenek be az MI-értéklánc egyes területeibe.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 17 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bdi
2016. február 02. 12:27
Már most van olyan, ráadásul műteni sem kell, nyelvre helyezhető porttal.
32x32 pixeles, de már az is elég, hogy akár nagyobb betűket is felismerjenek vele.
A bionikus szemnek csak egy hátránya van hogy jelenleg csak térdre szerelhető, így Gyurcsányék térdmagasságban leadott gumi lövedéke pont célba fognak találni.